Tipy pre našich malých školákov

V septembri sa pre niektorých našich Knihomoľcov začala prvý krát škola. Tu je výber kníh, ktoré im pomôžu udržať si slovenský/český jazyk, ktorý sa popri americkej výučbe môže dostať trošku do úzadia. Výber zahŕňa logopedické cvičenia, abecedné knihy, ale aj spoločenskú hru či klasické básničky.

Logopedické maľovanky

Ivana Novotná, Miroslav Ružek
Vydavateľstvo: Edika, 2013
Jazyk: Slovenčina
Väzba: Brožovaná vázba

l160879 2f43ba9fa29435953c1c337bde6b27b4 43ee33c9ac2388e3db2e6001df7342f4
Logopedické maľovanky sú určené predovšetkým predškolákom a školákom, ktorým robí problémy správna výslovnosť niektorých hlások. Maľovanky môžu využívať nielen rodičia, ale aj učitelia v materských a základných školách a špeciálni pedagógovia. Nácvik prebieha najskôr pomocou slov, viet, opisu deja na obrázku, potom sa deti naučia básničku a nakoniec urobia grafomotorické cvičenie, ktoré sa vzťahuje k básničke.

Zlomíš si jazýček?

Pávková Bohdana
Vydavateľstvo: Edika, 2013
Jazyk: Čeština

zlomíš si jazýček
V hravé knížce pro děti předškolního a mladšího školního věku najdete: hry k rozvíjení sluchu pro hlásky, říkanky a texty k procvičení správné výslovnosti, cviky připravující děti na počáteční psaní a zábavné vymalovánky.

Rozcvička jazýčka

Mária Tašková
Vydavateľstvo: Maquita, 2014
Jazyk: Slovenčina
Väzba: Šitá vázba

rozvicka l151386141829
Zošit určený 5 - 6 ročným deťom rozvíjajúci správnu výslovnosť je výbornou pomôckou pre deti s logopedickými problémami no zabaví aj ostatné deti a poučí a nabrúsi im jazýček správnou výslovnosť.
Pracovný zošit hravou formou rozvíja schopnosť dieťaťa samostatne sa vyjadrovať, obohacuje slovnú zásobu, myslenie a fantáziu.
Zošit bol vypracovaný podľa Štátneho vzdelávacieho programu ISCED 0 - predprimárne vzdelávanie a schválený Ministerstvom školstva Slovenskej republiky.

Rozhýbej svuj jazýček aneb logopedie hrou

Jitka Šufajzlová, Vendula Hegerová
Vydavateľstvo: Bonaparte
Jazyk: Čeština
Spoločenská hra

logopedie
Rozhýbej svůj jazýček aneb logopedie hrou je společenská desková hra určena nejen pro děti, které mají nesprávnou výslovnost nebo méně mluví, ale hlavně pro ty, které chtějí těmto vadám předejít.

Encyclopedia predškoláka

Všetko čo potrebujem vedieť, kým pôjdem do školy
Vydavateľstvo: Svojtka and Co, 2016
Jazyk: Slovenčina, Čeština
Väzba: Pevná vázba

img280 l92013
Chcete rýchlo, a pritom dobre pripraviť svoje dieťa na školskú výučbu? Neviete si však rady s tým, ako to urobiť a čím začať? V tom vám pomôže práve táto knižka!
Kniha obsahuje praktické rady odborníkov na výučbu a vzdelávanie. Poradíš jednoduchými, ale zároveň efektívnymi metódami učenia. S jej pomocou môžete dokonca sami vedomosti svojho dieťaťa otestovať. Nájdete v nej zrozumiteľné odpovede na mnoho zložitých otázok, obsahuje jednoduché úlohy zamerané na počítanie, čítanie, rozvíjanie myslenia, rozvoj reči, pamäti, jemnej motoriky a pod. Táto knižka je určená predovšetkým rodičom budúcich školákov.

Do školy

Ľudmila Podjavorinská, Mária Rázusová-Martáková
Vydavateľstvo: Mlada letá, 2015
Jazyk: Slovenčina
Väzba: Brožovaná vázba

l20866 do_skoly_ukazka_4
Výber z najkrajších veršov pre malých recitátorov od dvoch známych slovenských autoriek. S poetickými veršíkmi vyrástlo už niekoľko generácií detí. Básničky o veveričkách, vtáčikoch, zvieracej škole a pestrých kvietkoch najlepšie nabrúsia detský jazýček - a nielen školákom.

Maľovaná abeceda

Ján Smrek
Vydavateľstvo: Elán, 2008
Jazyk: Slovenčina
Väzba: Pevná vázba

large-malovana_abeceda 621866
Nádherné a jednoduché veršíky na písmenká abecedy doplnené ilustráciami Vladimíra Machaja.

Zdroj: Martinus
Comments

Výber kníhkupectva Artfórum podľa veku

Už viac krát ste sa nás pýtali, či je k dispozícii výber detskej literatúry podľa veku. Kníhkupectvo Artfórum sa na takýto výber podujalo a my vám tu s radosťou sprostredkujeme vybrané slovenské tituly.

Pri výbere kníh sa radili s odborníkom na detské knihy s pánom Mrkvičkom a s odborníkmi z Bibiany a vybrali klasické detské knižky osvedčené časom.

ŠKÔLKÁRI


Veľké BUM a malé BUM

Hevier Daniel
Vydavateľstvo: Buvik, 2014
Jazyk: Slovenčina
Väzba: Tvrdá vázba

bum1 bum2

Táto kniha vznikla z lásky. Napísal ju básnik, rozprávkar a skladateľ Daniel Hevier, lebo má rád deti. Obrázky namaľoval maliar, ilustrátor a spisovateľ Ľuboslav Paľo, lebo ho deti majú rady. Vydal ju Buvik, vydavateľstvo pre deti, aby vám básničky a pesničky skrášlili každý deň. Padáčik pre poslednú vločku: Pošlem vločke padák, nech sa toľko nemoce. Veď čakajú na ňu deti, Zem a Vianoce.

Ako si psíćek s mačičkou piekli tortu

Čapek Jozef
Vydavateľstvo: Buvik, 2015
Jazyk: Slovenčina
Väzba: Mäkká vázba

psik psik2

Známa rozprávka Josefa Čapka Ako si psíček s mačičkou piekli tortu v elegantnej brožovanej väzbe poteší každé dieťa. Okrem rozprávky a básničiek nájdu v nej deti aj omaľovánku.

Ako šlo vajce na vandrovku / O troch prasiatkach

Kolektív autorov
Vydavateľstvo: Buvik, 2015
Jazyk: Slovenčina
Väzba: Tvrdá vázba

vajce prasa

Vtipná a veselá knižka s ilustráciami Vladimíra Krála nadväzuje na krehkú tradíciu bilderbuchov pre malé deti. Knižka sa skladá z dvoch Ako šlo vajce na vandrovku od Márie Rázusovej-Martákovej a O troch prasiatkach od Margity Príbusovej. Obidve navodzujú tému priateľstva, pracovitosti a vynikajúce ilustrácie.

1. - 3. trieda


Až raz budem kapitánom

Hlušíková Marta
Vydavateľstvo: Slovart, 2015
Jazyk: Slovenčina
Väzba: Tvrdá vázba

kapitan

Sedemročný Samko sa túži stať lodným kapitánom a kým je jeho mama v nemocnici, pripravuje ho na toto povolanie mamin priateľ Roman. Rozpráva mu námornícke príbehy, testuje jeho schopnosti znášať morskú chorobu, pripravuje na stretnutie s ľadovcom, skúša odvahu v plavebnej komore. Samko uverí, že svoje sny si môže splniť, a získa nielen nového kamaráta, ale aj ozajstnú veľkú rodinu. Ilustrovala Veronika Klimová.

Hlbokomorské rozprávky

Kompaníková Monika
Vydavateľstvo: Artforum, 2013
Jazyk: Slovenčina
Väzba: Tvrdá vázba

more

Predstav si vodný svet pod morskou hladinou. Ako v hrnci plnom dobre posolenej planktónovej polievky tam plávajú ryby, chobotnice, medúzy, morské panny, kôrovce, ulitníky, obrovské cicavce, ponorky a jeden či dva batyskafy.

A úplne dole, morské dno. Na dne tej naj
hlbšej priekopy, v hĺbke viac ako desaťtisíc metrov, na severnom okraji Tichého oceánu, tam, kde sa už nedostane slnečný lúč, potápač, ponorka a dokonca ani japonské lovkyne perál – tak tam už nie je vôbec nič. I keď - nie je to celkom tak. Aj v tej najtemnejšej a najstudenšej temnote sa dá nájsť nejaký život. Na dne tej najhlbšej priekopy totiž žije jedna ryba. Okrem lenivej ryby Biby s polámanými zubami obýva tento rozprávkový svet aj jej kamarát had Rado, ktorému sa stále kazí lampáš a ďalšie tajomné svetielkujúce živočíchy. Spolu hľadajú nový domov, či morské sklo, spolu poriadajú podmorské veselice, odháňajú ponorky. Cez ich veselé príhody môžme spolu s nimi spoznať aj ten skutočný hlbokomorský svet. Monika Kompaníková, známa predovšetkým ako autorka románu Piata loď oceneným cenou Anasoft litera s ilustrátorkou Veronikou Holecovou a grafickou dizajnérkou Martinou Rozinajovou vytvorili originálnu pôvodnú detskú knihu s poctivými ilustráciami, s malým atlasom živočíchov a rozprávkami, ktoré deťom otvoria svet, o ktorom dovtedy možno nepočuli. Ilustrácie sú robené klasickou grafickou technikou linorytu – tlače z výšky, no v knihe sú tlačené farbami Pantone.

Vila Jazmínka a škriatok Vendelín

Csontosová Zuzana
Vydavateľstvo: Albatros, 2014
Jazyk: Slovenčina
Väzba: Tvrdá vázba

vila

Keď sa víla Jazmínka znesie na drobnom semienku odkvitnutej púpavy z tatranských kopcov až k Železnej studienke, začína sa jej veľké dobrodružstvo. Objavuje nepoznané miesta – jaskyne, čistinky a lúky, ba čo viac, v lese nájde nových priateľov.

Lesní škriatkovia sú nielen láskaví a vľúdni, ale tiež múdri, a tak sa zvedavá víla pri nich aj veľa naučí. Čo robiť pre to, aby les zostal čistý a zvieratká v ňom spokojné? Ako sa správať ekologicky? Ktoré bylinky liečia a kde rastie plesnivec? Odpovede na tieto otázky a množstvo rád a nápadov objavíte v príbehu o tom, ako víla Jazmínka a škriatok Vendelín spoločne zachránili les.

4. - 5. trieda


Prázdniny so strýcom Rafaelom

Šikula Vincent
Vydavateľstvo: Albatros, 2014
Jazyk: Slovenčina
Väzba: Tvrdá vázba

stryc stryc2 stryc3

Známa kniha obľúbeného autora literatúry pre deti prináša príbeh Vincka, ktorému jedného dňa strýco Zahruška požičia heligón. Vincko sa má na ňom naučiť hrať, lenže to bude ťažké: otec mu totiž nástroj zakáže, kým sa v škole nezlepší na samé jednotky. Vincko sa postupne zoznámi so všetkými hudobníkmi zo slávnej kapely strýca Zahrušku. V tajomnom svete dospelých si všeličo vypočuje a stretne mnoho zaujímavých postáv.

6. - 7. trieda


Babi, ty máš nápady!

Čapková Blanka
Vydavateľstvo: Albatros, 2011
Jazyk: Slovenčina
Väzba: Tvrdá vázba

babi

Humorné rozprávanie šiestaka Petra o školských aj mimoškolských radostiach aj strastiach. Peter vtipne a s nadhľadom komentuje, čo sa okolo neho deje doma, vonku aj v triede, a nevynechá ani svojich kamarátov a rodinu. Tú najprv predstaví v 5 krátkych kapitolách, a potom sa príhody divoko rozvíjajú... Veselé čítanie pre chlapcov nielen o chlapčenských nezbedníctvach a zábavách, ale aj o vzťahoch a životných hodnotách. Autorka je učiteľka na základnej škole a vedúca dramatického krúžku, živé dialógy i rôzne žiacke situácie a „akcie“ zažila na vlastnej koži.

Zdroj: artforum.sk
Comments

Najkrajšie knihy Slovenska za rok 2015

O víťazoch rozhodla dvadsaťčlenná odborná porota, ktorá hodnotila kvalitu vizuálnej stránky kníh. Knihy vyšli na Slovensku v roku 2015. Je to 24.ročník súťaže, spolu bolo prihlásených 123 titulov, najviac v kategórií kníh pre deti a mládež.

Kolekcia Najkrajšie knihy Slovenska 2015 - Literatúra pre deti a mládežabecedari
E. Ondrejička: Abecedári
Il. Barbora Paulovičová, graf. úprava Dušan Babjak, vyd. Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, spol. s r.o., Bratislava, tlač Eterna Press, s.r.o., Bratislava
O KNIHE
Publikácia z dielne básnika Erika Ondrejičku a výtvarníčky Barbary Paulovičovej je knihou mikropríbehov o písmenkách, v ktorej sa obraz prelína s textom ako grafický celok, čo je originálnym poňatím knižky venovanej deťom vo veku, keď sa prvýkrát stretajú s písmenkami.
Dobrodružstvo sa začína, keď písmenká povyskakujú zo zošitov a z kníh. Sú hlavnými hrdinami jednoduchých príbehov zachytených na ilustráciách. Chaos medzi písmenkami vyrieši múdry paragraf, ktorý na zoradenie písmen použije slovník. Tak má znova každé písmeno svoje miesto. Poskytuje sa aj informácia, že latinka nie je jedinou abecedou, ale že existujú rôzne znakové systémy, napr. aj staroslovienske, ktorého zdôraznením autori reagujú na výročie príchodu vierozvestcov. Didaktika je ukrytá, detský čitateľ sa môže nenásilným spôsobom oboznámiť s anatómiou písmen a ich poradím v abecede. Ondrejička dosiaľ publikoval knižku básní pre deti Čo sa skrýva v ceruzke o zvieratách a o Zuzke (Q111, 2009), na vydanie čaká viacero jeho projektov pre detského čitateľa.

Kniha je určená vekovej kategórii 4 až 6-ročných detí, t. j. predškolákom a začínajúcim čitateľom, u ktorých ilustrácia zohráva dominantnú úlohu v procese percepcie literárneho diela.


Vydavateľstvo: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2015
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná väzba
Vek: 4-6 rokov

vajce
M. Rázusová-Martáková – M. Príbusová: Ako šlo vajce na vandrovku / O troch prasiatkach
I
l. a graf. úprava Vlado Král, vyd. Vydavateľstvo BUVIK, s.r.o., Bratislava, tlač Róbert Jurových – NIKARA, Krupina
O KNIHE
Zunovalo sa vajcu na polici ležať. Urobilo kotúľ – a pustilo sa do sveta. Ide, ide...
Vtipná a veselá knižka s ilustráciami Vlada Kráľa nadväzuje na krehkú tradíciu bilderbuchov pre malé deti (Kozliatka, Buvik 2013). V knihe nájdu deti aj ďalšiu obľúbenú rozprávku Tri prasiatka. Obidve navodzujú tému priateľstva, pracovitosti a vynikajúce ilustrácie zasa cibria vkus detí.

Vydavateľstvo: Buvik, 2015
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná väzba
Vek: -

laska
V. Šefčík: Bola raz jedna láska
Il. Ľuboslav Paľo, graf. úprava Erik Jakub Groch, vyd. Slniečkovo, o.z., Prešov, tlač TBB, a.s., Banská Bystrica
O KNIHE
Nová kniha Valetnína Šefčíka je knihou o láske. „Kniha o láske pre malých aj tých väčších, o ktorej sa v nej hovorí nahlas, ale aj tíško“. Zbierka obsahuje 40 básni plných nehy a rešpektu pred slovom.

Vydavateľstvo: Obcianske zdruzenie Slnieckovo, 2015
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná väzba
Vek: -

domovdomov4
Z. Mitošinková: Cesta domov
Il. Alica Raticová, graf. úprava Zuzana Liptáková, vyd. Egreš, o.z., Bratislava, tlač fronte, s.r.o., Pardubice
O KNIHE
Obrázková knižka pre deti o dobrodružnom tučniakovi, ktorý sa rozhodol opustiť ľadovce južného pólu a spoznať svet.

Vydavateľstvo: Egreš, 2015
Jazyk: slovenský
Väzba: mäkká väzba
Vek: 1-6 rokov

cestacesta3
J. H. Hoffstädter: Cesta na svet
Il. Petra Lukovicsová, graf. úprava Boris Meluš, vyd. Pavel Meluš
O.K.O., Bratislava v spolupráci s Vydavateľstvom Slovart, spol. s r.o., Bratislava, tlač Tiskárna Helbich, a.s., Brno
O KNIHE
Cesta na svet je knižka pre zvedavé deti a ich rodičov, ktorí chcú citlivo a pravdivo odpovedať na detské otázky. Aby ju rodičia mali poruke, keď sa deti opýtajú, ako prišli na svet.

Zámerom je spol
očné čítanie, aby sa rodičom a deťom ľahšie rozprávalo o veciach, o ktorých možno nie je vždy úplne ľahké rozprávať.

Príbehom čitateľov sprevádza malý predškolák, ktorý zisťuje, ako prišiel na svet on, a ako sa čoskoro narodí jeho súrodenec. Chce vedieť, čo robia bábätká v brušku, ako sa tam dostali, a prečo sú tam tak dlho, ako napokon vylezú von, a prečo aj tatinkovia nemôžu mať deti, a prečo a ako to a tamto… a mama s tatom vysvetľujú a kreslia… a malý Edo rozpráva deťom, čo už vie… Knižka skúša odpovedať na detské otázky otvorene, ale citlivo. Autorke s tým pomohla pani psychologička Doc. PhDr. Eva Poliaková Csc., ktorá sa téme výchovy detí venuje už dlhé roky a pani doktorka, gynekologička, MUDr. Zuzana Šebíková. Obe sú odbornými garantkami knižky.

Cesta na svet je vekovo určená pre deti, ktoré sa začnú vypytovať, ako prišli na svet. U každého je individuálne, kedy sa tak stane. Môžu to byť škôlkári, ale aj malí školáci.

Vydavateľstvo: Slovart, O.K.O., 2015
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná väzba
Vek: 4+

letisko
V. Laurent-Škrabalová: Lapinovci z letiska
Il. Matúš Maťátko, graf. úprava Boris Meluš, vyd. TRIO Publishing, s.r.o., Bratislava, tlač Kasico, a.s., Bratislava
O KNIHE
Táto detská kniha bola spolu s ďalšími detskými knižnými titulmi ocenená ako Najkrajšia detská kniha jesene 2015.
Videli ste už zajace s farebnými štupľami v ušiach? Na jednom parížskom letisku ich objavila Viktória Laurent-Škrabalová, slovenská spisovateľka žijúca vo Francúzsku. Isto uhádnete, načo im také štuple asi boli... Ak nie, prezradí vám to priamo Albert Lapin - najklebetnejší letiskový zajac, akého len mohla autorka stretnúť. Práve jeho originálne historky vám prerozprávala v tejto zábavnej knižke.
Zoznámte sa s celou zajačou rodinou Lapinovcov, s ich príbuznými v Paríži aj v Berlíne, s holubom Pižom a vrabčiakmi Čiminovcami, s vranou Rarou či komáricou Mimi. Príhodami vás budú sprevádzať výmyselnícke obrázky mladého ilustrátora Matúša Maťátka, ktorého oku neušlo ani bludisko batožín na letisku.

Ak vás zaujíma, o čom Lapinovci snívali, čo zažili a ako to celé dopadlo, prečítajte si knižku od začiatku až do konca. Ale opatrne - POZOR na FRETKY!

Vydavateľstvo: Trio Publishing, 2015
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná väzba
Vek: -

draciky
Rudá Sova (M. Rudášová): Moje vodné dráčiky
Il. a graf. úprava Miroslava Rudášová, vyd. Virvar, s.r.o., Bratislava, tlač Kasico, a.s., Bratislava
O KNIHE
Kniha Moje vodné dráčiky je určená ďeťom a možno aj dospelým, ktorí sa chcú dozvedieť niečo o záhadných zvieratkách z Mexika. Axolotle mexické sú naozaj nepoznané a zaujímavé mločie stvorenia so žiabrami pripomínajúcimi vetvičky plné vláskov. Kniha vznikla na základe pozorovania týchto obojživelníkov, preto je celý príbeh pravdivý a s troškou humoru rozpráva o tom, odkiaľ pochádzajú, čím sa živia, alebo aký je medzi nimi rozdiel. Ponorte sa aj Vy do hĺbin jazera, prípadne akvária a zistite viac!

Vydavateľstvo: Virvar, 2015
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná väzba
Vek: -

skola
D. Hevier: Škola po škole
Il. Miloš Kopták, graf. úprava Mária Rojko (TOTO! je štúdio),
vyd. Literárne informačné centrum, Bratislava, tlač GRASPO CZ, a.s., Zlín
O KNIHE
Texty knihy vychádzali na pokračovanie v časopise Slniečko. Teraz vychádzajú po prvý raz knižne s ilustráciami Miloša Koptáka. Autor v nich obsiahol očami detí školský svet, od učiteľov, školníkov či žiakov, školákov i poškolákov, tých, čo čítajú pod lavicou i tých, čo robia rôzne neplechy. Prózy i básne hravou formou približujú detský svet a majú svoj hlboký mravný apel k hodnotám vzdelávania, poznávania a priateľstva detí nielen s dospelými, ale aj s knihami, rôznymi vecami a vecičkami sveta. Básnik a rozprávkar Daniel Hevier s ľahkou bravúrou a humorom vnáša do prostredia školy poetiku predstavivosti, dorozumenia a pochopenia jedného človeka s druhým prostredníctvom zázračnej moci slov.

Vydavateľstvo: Literarne informacne centrum, 2015
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná väzba
Vek: -

povestipovesti2
J. Tatár: Turčianske povesti II
Il. Peter Uchnár, graf. úprava Igor Štrbík, vyd. Matica slovenská, Martin, tlač P+M, s.r.o., Turany
O KNIHE
Nová zbierka povesťových príbehov, povedačiek a príhod z Turčianskej záhradky nadväzuje na úspešný prvý zväzok Turčianskych povestí. Prezradí vám všeličo tajuplné o zlatej bani v Necpaloch, o Košťanovi, čo sa nebál kráľa, o blúdiacom Jánošíkovi a nešikovnom Gajdošíkovi, o jasenských pirohoch, ďanovských haluškách a belianskej pohostinnosti, o valčianskom poslednom súde, najväčšom kohútovi z Belej, o záchrane mošovských bohýň a ďalšie zaujímavosti. Nechýbajú ani perličky z histórie turčianskych miest a obcí a slovníček archaických výrazov.

Vydavateľstvo: Matica slovenska, 2015
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná väzba
Vek: -


Kolekcia Najkrajšie knihy Slovenska 2015 - Učebnice


ucebnica3ucebnicaucebnica2ucebnica4
I. Kohanová a kol.: Nový Pomocník z matematiky pre 5., 6., 7. a 8. ročník ZŠ
Il. Viktor Csiba, graf. úprava Ladislav Blecha, vyd. Orbis Pictus Istropolitana, tlač Neografia, a.s., Martin


Kolekcia Najkrajšie knihy Slovenska 2015 - Špeciálne ocenenie poroty


Žirafia mama a iné príšeryŽirafia mama a iné príšery3
A. Salmela: Žirafia mama a iné príšery
Il. a graf. úprava Emília Blašková, vyd. a tlač Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu, Levoča
O KNIHE
21 krátkych rozprávok, v ktorých spisovateľka Alexandra Salmela v pútavých fantastických príbehoch opisuje starosti detí vyrovnávajúcich sa s niekedy nepochopiteľným svetom dospelých. Martina Matlovičová, už renomovaná mladá ilustrátorka dopĺňa príbehy svojskými živými ilustráciami, ktoré detskú fantáziu posúvajú znova o kus ďalej. Vydanie knihy je plánované paralelne s fínskym vydavateľstvom Teos a publikácia by mala tak vyjsť hneď v dvoch jazykoch - v slovenčine a fínčine.
Ku každej knihe sú priložené 3 kusy Žirafieho pexesa s krásnymi ilustráciami.

Vydavateľstvo: Artforum, 2013
Jazyk: slovenský
Väzba: pevná väzba
Vek: -


Comments

Tipy na jarné čítanie

Medveď a líška

Hubočanová Emília, Petra Hauptová Řezníčková (ilustrácie)
Vydavateľstvo: Fortuna Libri, 2016
Jazyk: slovenský
Väzba: leporelo

Unknown Unknown2
Milé leporelo pre najmenšie deti o kamarátstve medveďa a líšky.

Krtko a farby

Ďurinová Nataša, Miler Zdeněk
Vydavateľstvo: Ikar, 2016
Jazyk: český
Väzba: leporelo
Vek: 3+

Unknown3
Naučme sa rozlišovať farby, ktoré nás obklopujú. Učiteľom bude obľúbený hrdina krtko, ktorý si so psíkom, žabkou, kuriatkom a ďalsími zvieracími kamarátmi pripravil pre najmenšich čitateľov zvedavé otázky.

Krtko a medvede

Miler Zdeněk
Vydavateľstvo: Ikar, 2016
Jazyk: slovenský
Väzba: leporelo
Vek: 3+

Unknown6
Milá rozprávka o krtkovi a jeho zážitkoch.

Slimáčik, máčik

Kolektív autorov
Vydavateľstvo: Matys, 2016
Jazyk: slovenský
Väzba: tvrdá
Vek: -

Unknown7
Vtipné a ľahko zapamätateľné porekadlá, rečňovanky, pesničky a žartovné veršíky sú určené tým najmenším.Staré mamy si istotne, keď ich budú čítať svojim vnúčatkám, rady spomenú na vlastné detstvo a deti si zasa pri ich počúvaní cibria pamäť.Veršíky sú ilustrované milými obrázkami, ktoré učia pozerať sa na svet veselými očami.Povedz mi KOĽKO

Gilletova Emilie
Vydavateľstvo: Ikar, 2016
Jazyk: slovenský
Väzba: tvrdá
Vek: 3+

Unknown4
Táto kniha prináša odpovede na vyše 200 otázok z geografie, ktoré kladú všetky deti a na ktoré dospeláci nie vždy vedia odpovedať. V tejto edícii vyšlo aj Povedz mi ČO TO JE, Povedz mi AKO?, Povedz mi KDE TO JE, Povedz mi PREČO.Turci, Habsburgovci a iné pohromy - Naše hrôzyplné dejiny

Bettelhauser Róbert
Vydavateľstvo: Slovart, 2016
Jazyk: slovenský
Väzba: mäkká
Vek: 3+

Unknown5
Ďalší diel edície Naše hrôzyplné dejiny čitateľom overeným odľahčeným spôsobom približuje udalosti, ktoré nasledovali po bitke pri Moháči. Detskí milovníci histórie sa dozvedia nielen to, ako Turci drancovali krajinu, ale aj to, za čo všetko im vďačíme.

Pri čítaní si budú lámať hlavu nad tým, kto boli kuruci a kto labanci, spoznajú, prečo sa artikulárne kostoly volajú tak, ako sa volajú, zistia, v ktorom slovenskom meste bolo upálených najviac čarodejníc, v akej bitke zomreli štyria členovia Esterháziovského rodu. No a na záver nahliadnu do slovenskej siene slávy. Pútavý text Róberta Beutelhausera je prešpikovaný šťavnatými ilustráciami Katky Slaninkovej, ktoré rúcajú školské predstavy o historii.
Comments

Naše tipy na október

V októbri sa nám zapáčili nasledovné knižky, ktoré sú v predaji na slovenskom a českom knižnom trhu. Možno tu nájdete inšpiráciu na vianočné darčeky zo Slovenska a Česka :)

Moje písnička

Jan Seidel
Vydavateľstvo: Akcent, 2015
Jazyk: český

ml220444
Lidová píseň provází člověka po celý život: slyší ji všude, od narození do smrti. A málokterý národ se může chlubit takovou hudebností jako český. Zpěv je výrazem dobrých lidí s ryzím srdcem. Kniha obsahuje 31 lidových písní.
Kouzelne vanocni sny

Zuzana Pospíšilová, Drahomír Trstan
Vydavateľstvo: Grada, 2015
Jazyk: český


ml220376
Také už se nemůžete dočkat Vánoc? Úžasně ilustrovaná vánoční knížka je tu pro všechny děti, které netrpělivě čekají na Ježíška. Malí čtenáři se dozvědí, čím voní purpura, kdy uvidí zlaté prasátko, jak vznikají sněhové vločky, jak to dělá Ježíšek s dárky, a hlavně odhalí jedno velké vánoční tajemství.
Váša, Nora a Cecilka jsou sourozenci, kteří se, jako všechny ostatní děti, těší na Štědrý den. Před Vánocemi ale zažijí něco velmi neobvyklého. Všem třem se zdají naprosto stejné sny, které mají kouzelnou moc. Díky nim děti zažijí zajímavá dobrodružství. Dokonce se dostanou i na místo, kde se připravují vánoční dárky. Když Vánoce skončí, kouzelné sny se rozplynou. Co způsobilo jejich čarovnou moc a vrátí se kouzelné vánoční sny s příštími Vánocemi?
Kto žije v mori a v horách

Vydavateľstvo: Matys, 2015
Jazyk: slovenský

ml220283
Poď s nami k moru a do hôr spolu so zvieratkami, ktoré tam žijú, sa precvičíš v písaní aj počítaní. Samozrejme, dozvieš sa aj veľa nového a zaujímavého zo sveta prírody. Hádanky, skladačky, beh cez prekážky alebo zábavné matematické hry... To všetko je zdroj skvelej zábavy. A každú stranu knižky môžeš doplniť a skrášliť pestrými nálepkami.
Mechurik Koscurik

Milan Rufus
Vydavateľstvo: Buvik, 2015 (3.11.2015)
Jazyk: slovenský

ml220114
Klasickú ľudovú rozprávku o nekonečnom putovaní lesných zvieratiek a ich kamarátstve majstrovsky prebásnil a vyrozprával Milan Rúfus. Vďaka hravému rýmu a rytmu si deti príbeh ľahko zapamätajú a radi predvádzajú na javisku ako malé divadielko v kostýmoch zvieratiek. Sugestívne ilustrácie poskytujú čitateľom pekný emocionálny zážitok.
Kde sú zvieratká z gazdovstva?

Vydavateľstvo: Matys, 2015
Jazyk: slovenský

ml219894
Leporelo zo série Veselé hádanky s peknými ilustráciami, prevedie Vaše dieťa svetom zvierat na jazere.


Comments